Edukacja
    i integracja

Projekt "HISTORYCZNE NA-STROJE" - wyjazd naukowy do Krakowa

 

Projekt "Historyczne Na-Stroje" realizowany  przy połączeniu sił Słuchaczy DUTW oraz uczniów z I LO im Jagiełły obok części merytorycznej i warsztatowej zakładał także dwudniowy wyjazd naukowy do Krakowa.

Zaplanowany na 9 i 10 grudnia wyjazd ten odbył się przy wspaniałej – jak na grudzień  – pogodzie i przepełniony był aktywnością związaną ze strojami z różnych epok. Aby wygodnie zwiedzać muzea i sprawnie się przemieszczać, uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy wymiennie biorące udział w warsztatach oraz zwiedzaniu.

 

Rozpoczęliśmy od wizyty w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, oglądając bogate wnętrza mieszczańskie, szczególną uwagę zwracając przy tym na eksponaty dotyczące garderoby, uwidocznione zwłaszcza w sypialni, gdzie pokazano nam komplety dziewiętnastowiecznej bielizny.

Drugim punktem programu była ekspozycja w Galerii Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego, gdzie oprowadzający szczególną uwagę poświęcali tym eksponatom, które obrazowały lub stanowiły elementy stroju oraz biżuterii, również tej związanej ze szczegółowo omawianą podczas warsztatów Żałobą Narodową z lat 60-tych XIX wieku. Ale najważniejsze były kontusze, żupany, pasy żupanowe, kołpaki, czamary, suknie i kontusiki pań – wszystko to, o czym uczyliśmy się na zajęciach mogliśmy teraz zobaczyć w rzeczywistości. Szczególnie ważne było to, że stroje te są autentyczne.

Zmęczeni udaliśmy się na obiad, a sobotnie popołudnie spędziliśmy w kameralnych wnętrzach Teatru Ludowego – Sceny Pod Ratuszem, by odprężeni spektaklem i na nowo pełni sił móc w ramach spaceru poczuć przedświąteczną atmosferę krakowskiego Rynku, na którym już rozłożył się świąteczny kiermasz. Tłumy ludzi, iluminacje świąteczne, zapachy i kolory – to trzeba przeżyć, tego nie da się opowiedzieć.

 

W ten sposób wyczerpaliśmy plan pierwszego dnia pobytu w Krakowie. Choć nie był to jeszcze koniec wydarzeń - w hotelu, podczas wydłużonej kolacji  spotkała nas jeszcze niespodzianka. Otóż trafiliśmy na grupę chórzystów z Irlandii, którzy przy sąsiedzkich stołach swoim śpiewem co raz wprawiali nas w zachwyt. Podjęliśmy wyzwanie i zaprezentowaliśmy im także kilka naszych pieśni biesiadnych, aczkolwiek dorównanie ich poziomowi wokalnemu z całą pewnością wymagałoby jeszcze wielu godzin ćwiczeń.

 

Niedziela przywitała nas pełną promieni słonecznych mroźną pogodą. Po Mszy w kościele pw. Świętego Krzyża rozpoczęliśmy aktywizujący spacer po mieście, przygotowany i prowadzony przez eksperta – Aleksandrę Rzońcę. Materiały do spaceru przygotowane były tak, aby angażować uczestników poprzez rozwiązywanie rozmaitych zagadek. Poszukiwaliśmy zatem elementów ubioru z różnych epok, zamkniętych w kamieniu, detalach architektonicznych, freskach i innych zdobieniach Starego Miasta.

Drugim punktem programu i swoistym odetchnieniem od mroźnego powietrza była wizyta w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Tu także poszukiwaliśmy konkretnych elementów strojów na obrazach oraz rzeźbach.

Dalsza część aktywizującego spaceru obejmowała trasę od Pałacu Pod Baranami, przez Plac Szczepański, Planty, Uniwersytet Jagielloński aż po Wawel i prowadziła nas – nadal wykonujących zadanie polegające na odkrywaniu stroju na murach Krakowa – powoli w kierunku restauracji, gdzie złaknieni obiadu i wypoczynku mieliśmy dłuższą przerwę.

Na koniec tej bogatej w wydarzenia wizyty swoje podwoje otworzyło przed nami Muzeum Etnograficzne, aby zapoznać się z jego ogromnie interesującą ekspozycją i – zgodnie z tematyką projektu - szczególną uwagę poświęcić wyjątkowej kolekcji strojów ludowych.

Zmęczeni, trochę zmarznięci, ale w pełni usatysfakcjonowani wczesnym wieczorem wróciliśmy do Dębicy.


Wyjazd, w którym udział wzięło 50 osób, został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 


Strona zrealizaowana w ramach projektu

Dębicka Trzecia Młodość

finansowanego przez ASOS