Edukacja
    i integracja

REFLEKSJE PO WYKŁADZIE "ROZWÓJ OSOBISTY JEST MOŻLIWY W KAŻDYM WIEKU"

“Rozwój jest możliwy w każdym wieku”, z wykładem pod takim tytułem oraz z garścią praktycznych porad na ten temat przyjechał do nas, odwiedzający regularnie przeróżne UTW w całej Polsce, ceniony trener rozwoju osobistego, Jacek Łapiński, z uśmiechem przekonujący nas, że „z tych Łapińskich” z Łap.
Prelegent został ciepło przyjęty przez naszych Słuchaczy, którzy docenili to, że zdołał w trudnych warunkach atmosferycznych pokonać ogromną odległość między Podlasiem a Podkarpaciem, aby do nich przemówić i podzielić się swoją wiedzą.

Słuchacze odpowiedzieli wielkim zaangazowaniem emocjonalnym słucjając mądrych słów do nich skierowanych, dając temu wyraz w pozytywnych opiniach na temat prelekcji oraz w bietnicach pracy nad sobą  na co dzień.

Pan Jacek łapiński po wykładzie wysnuł garść refleksji oraz zebrał i podsumował opinie Słuchaczy, któRe, niech będą najlepszą rekomendacją prelekcji:


 

Komunikacja to proces dwustronny. Tak jak musiałem przyjechać na wykład do Dębicy (i to w czasie zadymki śnieżnej), tak też musiałem wrócić do domu. Podobnie jest z wykładem: liczy się nie tylko co powiemy, ale także jak zostaniemy zrozumiani. Dlatego poprosiłem słuchaczy o opinie na temat wykładu. Tak samo też jest w życiu. Komuś wydaje się, że coś powiedział, ale pytanie jak naprawdę został zrozumiany. Zasady są niby proste. Cała sztuka w ich wykonaniu. Zrozum, a będziesz zrozumiany. Doceniaj, a będziesz doceniony. Darz sympatią, a będziesz lubiany. Szanuj, a będziesz szanowany. Z tym że szacunek jest ważniejszy niż lubienie. Ludzie są różni i nie każdy każdemu musi odpowiadać. Po to są zasady kultury – to wspólny mianownik każdego zachowania. Uprzejmość, bo „Grzeczność nie jest nauką łatwą, ani małą”. A emocje to nie są fakty! To że my coś odczuwamy, wcale nie oznacza że tak jest w rzeczywistości. Dlatego ważna jest świadomość, otwartość. Bądźmy przyjaźni. Przyjaźni ludziom i środowisku.

 

Opinie słuchaczy po wykładzie w Dębicy:

 

Kilka pochwał na temat wykładu:

„Jeden z najlepszych wykładów wypowiedzianych bardzo zrozumiale – wzięty z życia”.

„Bardzo ciekawy wykład o charakterze humorystycznym z prawdami życiowymi”.

„Bardzo miła atmosfera, chwila szczęścia, uśmiechu”.

„Interesujący wykład”.

„Wykład był prowadzony bardzo pozytywnie”.

„Wykład był dla mnie interesujący”.

„Mądry i ciekawy wykład, który daje do myślenia”.

„Wykład był ciekawy, pouczający”.

„Wykład pozytywnie odebrany”.

„Wykład sensowny”.

„Fajna powtórka powszechnie znanych prawd. Fajna, bo nie nudna”.

„Wykład dość ciekawy i przypominający mi wiele znanych, zapomnianych i zaniedbanych rzeczy. Ważne ćwiczenie domowe”.

„Pięknie!”.

„Pozytywny wykład mówiący o życiu emocjonalnym, duchowym. Warsztaty ok. Dużo pozytywnych wieści i opowieści”.

„Wykład bardzo ciekawy. Optymistyczny”.

„Ciekawy, wnoszący dużo informacji i wiedzy na temat życia”.

„Czuję się świetnie dowartościowana. Bardzo potrzebowałam takiego przekazu. Dziękuję!”

 

Kilka inspiracji po wykładzie:

„Po wykładzie będę bardziej się starać cieszyć się małymi rzeczami, bardziej dawać siebie innym”.

„Dużo dał mi do myślenia nad swoim charakterem i nad swoim zachowaniem i traktowaniem ludzi”

„Dobroć i uśmiech – to bardzo ważna rzecz w życiu”

„Nie rozpamiętywać przeszłości, które i tak się nie wróci. Żyć tu i teraz i myśleć pozytywnie o przyszłości”

„Dobra atmosfera. Wykład, który spowodował myślenie na temat oglądania telewizji (którą oglądam dosyć często). Książki też czytam”.

„Umiejętność rozumienia siebie”.

„Uczymy się całe życie”.

„Ciekawa refleksja na temat rozwoju osobistego. Szczęście i jego definicja była dla mnie inspirująca”.

„Nie warto rozpatrywać błędów z przeszłości. Bardzo obciążają, nic nie wnoszą. Żyć do przodu, bo nie jesteśmy w stanie zmienić przeszłości”.

„Temat wykładu utwierdził mnie w przekonaniu, że w każdym wieku jest możliwy, wręcz konieczny rozwój osobisty, po to by starać się być lepszym człowiekiem”.

Wykład pozwolił mi szybko przeglądnąć swoje życie. Doszło do mnie wiele refleksji na temat (…) Dziękuję za wykład i otwarcie „pewnych” drzwi”.

„Sam temat wykładu to strzał w 10.Dla mnie wszystkie przesłania z wykładu są budujące. Tak właśnie chcę postrzegać ludzi. Mam nadzieję, że ludzie też tak mnie postrzegają. Mam pozytywny stosunek do świata i ludzi”.

 

Kilka życzeń od słuchaczy:

„Świetny wykład – proszę o jeszcze”.

„Bardzo dobry wykład. Proszę o więcej”.

„Życzyłabym sobie kolejnego wykładu”.

„Zapraszam z nową książką dedykowaną specjalnie dla seniorów”.

„Myśli dobre, a wykładowca… supernowy. Prosimy o więcej wykładów!”

 

Kika innych uwag:

 

„Dowartościowanie swojej osoby. Poczucie pewności siebie” – Czasami mówię: duma i pokora. W życiu trzeba wymagać od siebie, ale i od innych. Trzeba być też wyrozumiałym wobec siebie i innych.

 

„Miły to nie uległy” – Podkreślam to, że można być grzecznym i stanowczym. Reprezentować spokojną konsekwencję.

 

„Nad swoim szczęściem trzeba samemu pracować” – Szczęście to radość z życia, więc trzeba umieć czerpać radość z życia (pasji). Także z drobnych rzeczy. W życiu na wszystko trzeba sobie zapracować, chociażby trzeba też zadbać o własne zdrowie.

 

„Trzeba lubić samego siebie, wtedy lubi się innych ludzi i ludzie lubią nas” – Dodam, iż paradoks rozwoju osobistego polega na tym, iż dbamy o swój rozwój, swoje „ja” – zaczynając coraz bardziej rozumieć, że nasze życie opiera się na innych ludziach. Trudno dać komuś szczęście, jeśli samemu jest się nieszczęśliwym.

 

„Umiłuj każdy dzień życia, jako dobro które nie wraca – to jest to, co wyniosłam z Pana wykładu” – Trzeba się delektować pięknem każdego dnia. Dziś jest dziś i ten dzień się już nigdy dla nikogo nie powtórzy. Niezależnie, czy ktoś ma 20 czy 55 lat.

 

„Podziw dla morsa” – Nie ma co podziwiać, warto spróbować. W nagranym filmie staram się odpowiedzieć na pytania o morsowanie: https://www.youtube.com/watch?v=LbyeBUPizPM

 

„Niedosyt” – mówca nie wyczerpie tematu, ale też nie powinien wyczerpać słuchaczy zbyt długim wykładem :) – a w życiu też lepszy jest niedosyt niż przesyt…

 

Dziękuję za zaproszenie – to dla mnie zaszczyt móc spotkać się z mądrymi i pogodnymi ludźmi.

 

Zapraszam na stronę autorską „Inspirowanie”: https://www.facebook.com/inspirowanie/

I strona „JŁ”: http://jaceklapinski.pl/

 

Jacek Łapiński


Strona zrealizaowana w ramach projektu

Dębicka Trzecia Młodość

finansowanego przez ASOS