Edukacja
    i integracja

"NAM STRÓJ NIEDBAŁY NIE PRZYSTOI" PROPAGOWANIE POLSKOŚCI POPRZEZ UBIÓR - wykład programowy DUTW

"Nam strój niedbały nie przystoi". Propagowanie polskości przez ubiór - z takim tematem prelekcji po raz kolejny do DUTW przyjechała pani dr hab. Lucyna Rotter. Każde spotkanie z panią doktor to dla nas - Słuchaczy prawdziwa uczta duchowa.
"Czy strój może wyrażać treści patriotyczno-narodowe? - tak.
Czy Polacy je wyrażali? - tak.
Czy jesteśmy w tym wyjątkowi? - nie... i tak. Tak, bo tak długo i na taką skalę" - mówiła pani doktor.
Opis wyglądu i roli polski stroju szlacheckiego, ...kontusika i poloneski u pań i żupana oraz kontusza u panów, ze zdjęciami, opisami, nazwanymi elementami i detalami - to tylko fragment prelekcji, mający uzmysłowić nam na czym do dziś polega narodowy strój polski, w jakich okolicznościach jest noszony i co oznacza.
Innym sposobem wyrażania polskości uwypuklonym w dalszej części prelekcji było noszenie stroju krakowskiego, pokazane na przykładzie najbardziej nam wszystkim znanym - Tadeusza Kościuszki.
Nie mogło też podczas wykładu zabraknąć symboliki czerni w strojach i biżuterii w okresie żałoby narodowej.

Symbolika stroju to fascynujący temat. Cieszymy się ze po raz kolejny mogliśmy go dotknąć, tym bardziej że wykład pani Lucyny Rotter wpisywał się tematycznie w rozpoczynany właśnie projekt "Historyczne na-stroje".
Stąd uważny obserwator na zdjęciach z wykładu dostrzeże grupę młodzieży - licealistów, którzy również będą brali udział rozpoczynanym niebawem projekcie.


Strona zrealizaowana w ramach projektu

Dębicka Trzecia Młodość

finansowanego przez ASOS