Edukacja
    i integracja

Malarze znani i nieznani - wykład monograficzny

Józef Chełmoński, Stanisław Witkiewicz i Albert Chmielowski to bohaterowie prelecji wygłoszonej przez jedną z naszych Słuchaczek, panią Grażynę Moskal. Prelekcji magicznej, przepełnionej emocjami, zapałem, dopracowanej w szczegółach, niesamowitej po prostu.

 

Pani Grażyna pasjonuje się sztuką od dzieciństwa, ma ogromną wiedzę i wielką wrażliwość.Opowiadając o malarzach, o wpływie sytuacji życiowych na ich dzieła daje wyraz takim emocjom, że wszystkim nam się to udziela. Wszyscy zwracamy uwagę na brudne nogi dziewczyny z “Babiego lata”, odczuwamy zimno przy zimowych pejzażach i słyszymy dzwonki u sań oraz szelest spódnic w tańcu (Oberek). Przy każdym z wymienionych malarzy prelegentka, zatrzymując się dłużej, pokazywała ich dzieła, a my mogliśmy w takich zestawieniach dostrzec zmiany warsztatu, dojrzewanie talentu, odzwierciedlenie w obrazach etapów życia artystów. Na końcu mieliśmy szansę porównać polską sztukę tego okresu z przekrojem twórczości Auguste'a Renoira. Była to opowieść o ludziach z krwi i kości, którzy, owszem, malowali, tworzyli, ale przede wszystkim byli ludżmi ze swoimi radościami, kłopotami, miłościami, biedą i bogactwem.

 


Malarze znani i nieznani to prelekcja które na długo zostanie w naszej pamięci. Pani Grażyno, ogromny szacunek dla pani wiedzy i wielkie podziękowania za zaangażowanie.


Strona zrealizaowana w ramach projektu

Dębicka Trzecia Młodość

finansowanego przez ASOS